Řídící jednotka

řídící jednotka - controller - elektrokola - elektrosport.cz

Zjednodušeně lze říci že, řídící jednotka je speciální malý počítač a výkonový prvek v jednom, který zpracovává informace z čidel, ovládacích prvků displeje a baterie a řídí vhodným způsobem výkon elektromotoru s ohledem na proudové odběry z baterie. Následně zasílá informace uživateli zpět na displej (v případě, že je elektrokolo vybaveno LCD).

Řídící jednotky se liší výrobce od výrobce především zpracováním, velikostí, maximálním výkonem, možnostmi programování jednotlivých funkcí a koncovkami. Řídící jednotku ze zakoupené sady, nelze zpravidla kombinovat s komponenty ze sady jiné!


Funkce řídících jednotek u elektrokol

Ve většině řídících jednotek je hned několik inteligentních funkcí, které pokud jsou dobře nastaveny, chrání baterii a motor před přetížením, v neposlední řadě také například u nastavení rozjezdu a křivek výkonu uživatele před pádem.

Řídící jednotky obvykle mají integrovanou také funkci základní diagnostiky. Ta je zobrazena buďto na připojeném PC, nebo u dražších elektrokol přímo na LCD displeji. Pro pracovníky servisu je tak snazší přijít na příčinu problému a ušetřit tak čas.

U některých modelů je možnost připojit řídící jednotku prostřednictvím speciálního software k PC a nastavovat libovolně hodnoty, které poté mají vliv na chování elektrokola. Jedná například o tyto parametry:

 • Povolená maximální rychlost
 • Intenzita asistence (obvykle v % ) jednotlivých asistenčních stupňů
 • Limit vybití baterie (řídící jednotka nenechá baterii úplně vybít, čímž jí chrání proti poškození)
 • Nastavení akcelerátoru
 • Chování motoru při rozjezdu (pomalejší, nebo rychlejší náběh výkonu asistence)
 • Nastavení vlastností LCD displeje
 • Bezpečnostní funkce a řízení příkonu
 • Nastavení poměru asistence vůči frekvenci šlapání

Řídící jednotka eviduje vaše nastavení na LCD nebo LED displeji, ale také tovární nastavení (průměr kola,fázování motoru,minimální a maximální proudy při jednotlivých nastaveních asistencí, teplotní ochrany v maximálních výkonech atd..). V případě poruchy či zkratu v řídící jednotce je nutné řídící jednotku vyměnit za novou. Nákup nové jednotky bývá často problém, protože někteří neseriózní výrobci/dovozci nedrží skladem řídící jednotky na elektrokola starší než 3 roky. Proto nekupuje elektrokola od neznámých dovozů, výrobců a prodejců, kteří pouze vydělají při samotném prodeji elektrokol, ale vůbec se nestarají o zajištění servisu po záruční době…

Řídící jednotka je vždy určena pro konkrétní typ elektromotoru, případně i displeje a nelze v 99% případů např. vaši stávající řídící jednotku použít s novým motorem.

Některé řídící jednotky disponují také možností nastavení funkcí přímo prostřednictvím připojeného LCD displeje v servisním módu. Toto je však dvojsečná záležitost. Nevhodným nastavením může dojít například k poškození motoru, nebo snižování životnosti baterie. Krom toho, elektrokolo které má nastavenou maximální rychlost asistence vyšší než 25km/h nesplňuje podmínky normy ČSN EN 15194 a tím pádem není z pohledu zákona způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích!


Umístění řídících jednotek

U různých výrobců naleznete různé druhy zpracování a hlavně umístění řídících jednotek. Některé metody jsou šikovnější a bezpečnější, jiné méně. Nejčastěji se setkáváme s umístěním řídící jednotky přímo v šasi baterie, případně ve speciálním boxu umístěném na rámu kola. S řídícími jednotkami je také úzce spojená problematika kabeláží a jejich umístění.

Řídící jednotky jsou zpracovávány jako vodotěsné.


Důležité rady týkající se řídících jednotek elektrokol

 • Řídící jednotky nikdy nerozmontovávejte (přijdete tak o záruku a v některých případech dojde k narušení vodotěsnosti)
 • Když už musíte z nějakého důvodu rozpojit kabeláž u řídící jednotky, vždy je držte za koncovky a dbejte na to, aby nedošlo k vytržení kabelu z řídící jednotky
 • Nikdy se nesnažte řídící jednotku sami pře-nastavovat, nebo programovat. Může dojít k poškození komponent elektrokola, nebo zranění jezdce.
 • V případě problémů nás kontaktujte a my Vám s problémem pomůžeme ( na servis je třeba speciální vybavení a neodborný zásah způsobí víc škody než užitku).
 • Nekupujte elektrokola a elektrosady od neseriózních a neznámých výrobců, nebo prodejců. Nízká cena není vše a může se Vám stát, že v případě poruchy vyhodíte celou elektrosadu, kvůli nedostupnému náhradnímu dílu.