BAFANG M500 – moderní pohon za hubičku

 

Bafang M500 je oproti svému předchůdci M400 výrazně kompaktnější. Se svou celkovou hmotností 3,3kg patří mezi lehčí motory. Výrobce zapracoval také na designu motoru, který je opravdu líbivý, a ničím zásadně nenarušuje vzhled elektrokola.

Při nominálním výkonu 250W, který zajišťuje to, že vyhovuje zákonným standardům, se může motor chlubit kroutivou silou 95Nm. To předurčuje tento motor především pro horská elektrokola, kde je kladen důraz na maximální dynamiku jízdy.

Pokud porovnáme kroutivý moment s motory ostatních výrobců, může mu na papíře konkurovat například již recenzovaný Panasonic GX Ultimate. Ostatní motory v tomto směru nechává daleko za sebou.
Další konstrukční změnou je použití středové osy ISIS, díky které lze použít nejmodernější kliky.

 

JAK SE CHOVÁ PŘO JÍZDĚ:
Motor M500 se schopen zajistit dostatek síly i ve vysokých rychlostech až do 120rpm a ustojí maximální zatížení až po dobu 15 minut. Při jízdě v náročném terénu tedy zajistí konzistentní požitek z jízdy i při delších náročných stoupáních.

Oproti svému předchůdci netrpí takovou mírou spotřeby a zahřívání při dlouhodobějším vysokém zatížení při jízdě do táhlých kopců a tím pádem se prodlužuje i celkový kombinovaný dojezd.
Optimalizovaný software a řídící jednotka společně s vylepšeným torzním senzorem výrazně zvyšuje flexibilitu motoru i ve velmi náročných pasážích.

 

Rozjezd motoru z nulových otáček je hladký a díky již zmíněné optimalizaci je pocit jízdy přirozený i při změně kadence šlapání a výrazných změnách terénu.

Hlučnost motoru je standardní a v porovnání se svými konkurenty nijak nevybočuje. Běžné vrnění elektromotoru začnete po pár kilometrech úplně vnímat.

 

Celkový projev motoru bych popsal jako neutrální, ale v tom dobrém slova smyslu. Příjemné zrychlení a tah z nulové rychlosti i do dost strmého stoupání ocení nejeden jezdec.

Ve srovnání s PANASONIC GX ULTIMATE není M500 tak dravá a proto není WOW efekt z 95Nm kroutivé síly tak velký. Při delší jízdě ale brzo poznáte, že se zkrátka jedná o moderní sportovní motor pro náročnější uživatele.

 

DISPLEJE:
Bafang M500 je vybaven rozhraním CAN-BUS. Běžně se s tímto motorem používají barevné displeje C18 resp. 860c. Lze použít kompletní škálu displejů od Bafangu s CAN-BUS rozhraním.

 

ČIP SEM, ČIP TAM:
Jednou z hlavních výhod, kterou má motor BAFANG M500 společnou s M400 je možnost relativně snadného nastavení parametrů a to i maximální rychlosti.

Elektrokolo vybavené tímto motorem lze tedy bez jakéhokoli zásahu do konstrukce motoru softwarově upravit až na maximální rychlost 50km/h a v případě potřeby stejným postupem vrátit zase zpět na 25km/h.

 

Pro jezdce, kteří tuto funkci požadují je často tato možnost rozhodující a poskytuje v tomto smyslu výhodu oproti konkurenčním sportovním pohonům, kde je potřeba pro navýšení maximální rychlosti použít přídavný hardwarový prvek.

 

SERVIS:
Bafang M500 je stejně jako jeho předchůdci postaven jako modulární. Pro výměnu jednotlivých dílů tedy není potřeba motor posílat někam do zahraničí, ale většinu problémů dokáže vyřešit kvalifikovaný servis, nebo výrobce elektrokola.

Náhradních dílů je nyní také dostatek, takže v tomto smyslu není třeba se ničeho obávat. Oproti konkurenčním motorům je přívětivá i cena náhradních dílů.

 

BATERIE:
Až na výjimky motory od Bafangu nepotřebují žádnou datovou komunikaci mezi baterií a řídící jednotkou. Díky tomu lze s těmito motory použít prakticky jakoukoli baterii. To dává výrobcům zcela volnou ruku pro širokou škálu kapacit. Na elektrokolech Crussis a Leaderfox jsou používány baterie od 14,5Ah až po vysokokapacitní 25Ah s dojezdem přes 150km na jedno nabití.

 

CELKOVÉ HODNOCENÍ:
Středový motor Bafang M500 je klasickým příkladem evoluce osvědčeného konceptu pohonných jednotek. Konstrukčně částečně navazuje na své předchůdce, ale přidává moderní rozhraní, větší odolnost proti přehřívání při dlouhých stoupáních, kompaktnější design, který lépe lícuje s tvarem elektrokola a v neposlední řadě vysokou kroutivou sílu, kterou využijete v náročných pasážích a jízdě, či rozjezdu do prudkého kopce.

 

Pokud tedy chcete elektrokolo se silným a spolehlivým pohonem vyšší třídy a nechce se vám připlácet za výrobky renomovaných výrobců, je M500 jednoznačně správnou volbou. Bafang nás stále dokola přesvědčuje o tom, že motory vyrábět zkrátka umí.