Agogs Cityliner – Legenda je zpět

Pokud bych označil nějaké elektrokolo za naprostou legendu, tak je to jednoznačně Cityliner od značky Agogs, kterou vlastní Jakub Ditrich  – průkopník elektro-cyklistiky v Česku. Příběh této značky začal již v roce 2007 a ve firmě Elektrosport jejich elektrokola prodáváme již od začátku fungování naší první prodejny, která se v Brně datuje k roku 2013.

Již na přelomu 2013 a 2014 jsme prodávali jedny z prvních verzí Citylinerů. Jedná se o neuvěřitelné „držáky“.  V servisu se setkáváme s touto původní verzí, která i po deseti letech provozu stále funguje tak, jak má.

Agogs Cityliner je velmi specifické elektrokolo, které se drží svého původního designového konceptu a  v dnešní době působí opravdovým retro dojmem. Nenechte se ale zmást.

 

I přes svůj usedlý design ušlo toto elektrokolo značný kus cesty a je osazeno moderními technologiemi. V době načančaných elektrokol s plně integrovanými bateriemi a uhlazenými liniemi je Agogs Cityliner takovým příjemným retro osvěžením. Když na Citylineru vyjedete do ulic, nebo na výlet, můžete si být skoro jisti že podobné elektrokolo nikdo v okolí mít nebude. A o tom to celé je 😊

 

Baterie, která je osazena články Panasonic disponuje vysokým výkonem a životností až 25 000 ujetých kilometrů. Samozřejmostí je automatický spánkový mód, takže nemusíte baterii po příjezdu domů z výletu vypínat a baterie se uspí sama.

 

Umístění baterie za sedlovou trubkou garantuje snadnou manipulaci. Hlavní výhodou tohoto léty ověřeného konceptu je ale umístění těžiště kola v zóně okolo baterie. Agogs Cityliner má pod sedlem speciální úchyt, který je součástí rámu. Kolo lze tak díky takto posazenému těžišti zvednout za úchyt jednou rukou což usnadňuje manipulaci například při nakládání elektrokola do automobilu, nebo MHD. Tuto výhodu má Cityliner společnou se skládacími elektrokoly od firmy Agogs

 

V nynější chvíli se elektrokolo dodává s baterií 13Ah nebo 16Ah. S baterií vyšší kapacitou dosáhnete dojezdu okolo 100km při plném nabití. Baterie sama váží pouze 3kg.

 

Kompaktní LED displej s podsvícením vám ukáže všechny potřebné informace. Agogs jako jediný výrobce používá tlačítko BOOST, které považuji za ohromně šikovné vylepšení. Toto tlačítko funguje zároveň jako aktivátor asistenta chůze (walkmode) a během jízdy jako akcelerátor, který po dobu stisknutí maximalizuje výkon elektrokola. Tato funkce se hodí například pro rozjezd do prudkého kopce, nebo když potřebujete například rychle opustit křižovatku.

 

Ještě se na chvíli vrátíme k masivnímu rámu z hliníkové slitiny, který je osazen výztuhami, takže v porovnání s konkurenčními elektrokoly poskytuje nadstandardní nosnost a to až 130kg. Díky tomu si Agogs Cityliner může osedlat i urostlý jezdec. Hmotnost elektrokola je i při této zpevněné konstrukci cca. 20kg bez baterie což je velmi slušná hodnota.

 

 

Pohonnou jednotkou tohoto elektrokola je klasický zadní brushless motor od světoznámého výrobce Bafang, který je schopen dosahovat okamžitého špičkového výkonu až 500W. Nominální výkon motoru je samozřejmě 250W tak, aby splňoval normativní požadavky a elektrokolo tak bylo určeno pro provoz na pozemních komunikacích. Motory této řady jsou obecně hodně spolehlivé a jsou také poměrně lehké. S tímto motorem můžete jezdit i metodou volného pohybu nohou, kdy motor jede prakticky za Vás a vy jen otáčíte klikami – takzvaně „na lenocha“. To ocení především starší jezdci, nebo cyklisté, kteří ze zdravotních důvodů nemohou reálně zabírat do klik.

Největším krokem kupředu je u letošního modelu osazení elektrokola Agogs Cityliner hydraulickými kotoučovými brzdami. Oproti předchozím V-Brake je rozdíl v brzdném účinku extrémní. V cenové relaci do 30 000,- je použití hydraulických kotoučových brzd nevídané.

 

Co se týče bezpečnosti a dalších souvisejících prvků, je Agogs Cityliner osazen odolnými blatníky s reflexními pruhy po celé jejich délce. Přední a zadní osvětlení, odrazky, pevný stojan je v základní výbavě, takže k tomuto elektrokolu již nemusíte nic dalšího dokupovat. Abyste si během jízdy neumazali kalhoty, je elektrokolo vybaveno krytem řetězu.

Pevný nosič s klapákem ve stejném barevném provedení jako zbytek elektrokola unese až 25kg nákladu a má úchyty na gumicuky, nebo brašny.

 

Velké pohodlné sedlo je doplněno o odpruženou sedlovou trubku, která při jízdě terénem příjemně tlumí rázy ze zadního kola a šetří tak záda. Přední odpružení má výšku zdvihu 110mm což je na cestovní elektrokolo opravdu hodně.  Tento prvek opět přispívá k celkově skvělé ergonomii a bezpečnosti jízdy mimo zpevněné povrchy. Zamykání vidlice zde nehledejte, protože zkrátka nedává u tohoto elektrokola smysl.

 

Řazení Microshift je dostatečně přesné a disponuje rozsahem 8 rychlostí. Řazení je řešeno metodou GripShift, které je co se týče ovládání uživatelsky velmi jednoduché a snadno si na něj zvyknete. Na elektrokole je navíc namontován chromovaný chránič přehazovačky.

 

Pokud bych měl toto elektrokolo zhodnotit jako celek, jedná se o odolný stroj za přijatelnou cenu, který má spoustu drobných funkčních detailů, které ve finále značně zpříjemní jízdu i při dlouhých vyjížďkách.

 

Design stříbrného matu s chromem a celková robustnost kola se nemusí líbit úplně každému. Pro milovníky motocyklů Harley Davidson je to ale jasná volba. Agogs Cityliner tyto stroje zkrátka tak nějak připomíná. Pokud tedy hledáte kvalitní kolo se zvýšenou nosností a pevnou konstrukcí, nemá smysl váhat. Elektrokola Agogs Cityliner máme nyní k dispozici za velmi výhodné ceny se slevou 20% a to jak na pobočce v Brně tak v Ivančicích. Elektrokolo Agogs Cityliner je samozřejmě možné objednat i na našem e-shopu. 

Miroslav Skokan

Elektrosport s.r.o.